Categories: Piękny ogród, Piękny trawnik

Chemiczne preparaty na chwasty w ogrodach

Chemiczna walka z chwastami

Chwasty dzielimy na jednoliścienne lub dwuliścienne. Z punktu widzenia przeprowadzania zabiegów agrotechnicznych to bardzo ważna informacja, gdyż nie każdy herbicyd zadziała na obydwie grupy roślin. Środki do zwalczania chwastów mogą mieć różne mechanizmy, są preparaty selektywne oraz totalne. Niektóre środki chwastobójcze działają kontaktowo, czyli w miejscu aplikacji, a inne systemowo (rozchodzą się po roślinie wiązkami przewodzącymi).

Jakie cechy powinien mieć skuteczny preparat na chwasty?

Jeśli preparaty stosuje się w uprawie monokultury dobrze jest zastosować preparat selektywny, czyli usuwający chwasty jednoliścienne lub dwuliścienne (w zależności, jaka uprawa występuje na danych obszarze). Preparat powinien wykazywać szerokie spektrum działania, czyli być skuteczny w przypadku wielu roślin. Rośliny nie powinny zyskiwać odporności na środek w szybkim czasie, jest to bardzo niekorzystne działanie w środowisku. Dobry preparat działa już na najmniejsze formy chwastów oraz na osobniki pokaźnych rozmiarów, z całkowicie wykształconym systemem korzeniowym.

Preparat do trawników

Usuwając z trawnika uporczywe chwasty wieloletnie takie jak: babka lancetowata, mniszek lekarski, bylica, bluszczyk kurdybanek czy podagrycznik można z powodzeniem zastosować Chwastox, który w żadnym stopniu nie działa na rośliny jednoliścienne, czyli na trawy. Trawnik pozostaje więc nienaruszony. Inną zaletą preparatu jest szybkość jego działania. Po tygodniu od zastosowania chwasty zaczynają zamierać, a ogrodnik może skosić trawnik.

Zasady stosowania środków chwastobójczych

Preparaty do ochrony roślin powinny być stosowane w oparciu o pewne zasady. Żaden preparat nie powinien być stosowany podczas deszczu, mrozu oraz w czasie upalnej pogody. W przypadku deszczu aplikacja cieczy jest nieskuteczna, bo deszcz zmywa preparat. W upały środki ochrony roślin mogą uszkadzać organy nadziemne niedocelowych gatunków. Preparaty muszą być stosowane w najniższej skutecznej dawce oraz tak rzadko, jak to tylko możliwe. Nie powinno się stosować chemicznych środków w momencie oblotu pszczół. Z racji tego opryski mogą być wykonane wcześnie rano lub wieczorem. Zabiegi wykonuje się w stroju roboczym, zawsze za pomocą sprawnego spryskiwacza.