Categories: Piękny trawnik

Trawnik w miejscach zacienionych

Pielęgnacja trawnika w miejscu zacienionym

To nieprawda, że pod koronami drzew trawa nie urośnie, albo będzie słabo dekoracyjna i zniszczy ją mech. Uzyskamy efekt pięknego, zielonego dywanu, jeśli tylko użyjemy odpowiedniej mieszanki traw i przeprowadzimy właściwe zabiegi pielęgnacyjne w ciągu roku.

Wybór mieszanki traw

Nasiona traw do miejsc z mniejszym nasłonecznieniem są nieco inne. Dominują tutaj gatunki roślin, które silnie się rozrastają i mają różne wymagania co do zasobności podłoża w wodę. Przy obsiewaniu terenu musimy więc wziąć pod uwagę, czy stanowisko jest suche, czy wilgotne. Do miejsc suchych wybieramy kostrzewy, w wilgotnych poradzi sobie lepiej wiechlina. Trawa uniwersalna również powinna poradzić sobie w miejscach słabiej nasłonecznionych, unikamy jednak wysiewu jej w miejscach bardzo cienistych.

Zwalczanie mchu

W wilgotnych, zacienionych miejscach naszych problemem może stać się mech. Bardzo szybko się rozrasta konkurując ze źdźbłami trawy, przez co darń zaczyna wypadać. Walka z mchami trwa cały rok i zaczyna się już wiosną. Bardzo ważna jest więc kwietniowa wertykulacja oraz nawożenie mieszankami zawierającymi żelazo. Pierwiastek ten wpływa na pH podłoża, nawożeniem tworzymy warunki, których mchy nie lubią. Parę tygodni po nawożeniu można zauważyć, że mech zaczyna brązowieć – to znak dla nas, że należy go wygrabić. Na jego miejsce wysiewamy trawę.

Podlewanie w miejscu suchym

Podłoże pod koronami drzew może być suche, dzieje się tak na glebach lekkich. Opady mogą nie docierać do gleby i jest ona zwykle przesuszona. Drzewa mają głębokie systemy korzeniowe, które sięgają nawet parę metrów w głąb podłoża. Trawa ma nieco gorzej, dlatego podczas suchego i upalnego lata ważne jest podlewanie trawnika. Warto wiedzieć, że podlewanie trawy powinno być intensywne.

Koszenie miejsc zacienionych

Wybór odpowiedniej mieszanki do miejsca ze słabym nasłonecznieniem sprawi, że trawa będzie rosła wolniej. Widoczne jest to w przypadku kostrzewy szczeciniastej oraz rozłogowej i kępowej. Trawnik taki kosimy rzadziej, a koszenie może być krótkie. Jeśli trawnik użytkowany jest intensywnie, na przykład na terenach miejskich lub placach zabaw, do mieszanki dodaje się śmiałka darniowego.