Categories: Piękny ogród, Piękny trawnik

Uniwersalny środek na chwasty

Uprawa roślin wymaga wiele poświęcenia i uwagi. Musimy zwracać uwagę szczególnie na kwestie, które obligują nas do natychmiastowej reakcji. Jednym z problemów z jakimi się spotykamy, jest występowanie chwastów. Jak sobie z nimi poradzić?

Popularny środek chemiczny

Jednym z najpopularniejszych środków stosowanych przy zwalczaniu chwastów jest chwastox. Jak sama nazwa wskazuje, jest to środek, który ma pomóc te chwasty usunąć. Środek ten produkowany jest  jako płyn do sporządzania roztworu wodnego. Stosuje się go bezpośrednio na liście.  Ma on za zadanie zwalczyć chwasty jednoroczne dwuliścienne w zbożach jarych i ozimych.

Liście chwastów  pobierają środek, co powoduje ich deformację. Następną konsekwencją jest zahamowanie wzrostu roślin i ich zamieranie. Środek najskuteczniej niszczy chwasty, kiedy temperatura powietrza mieści się w przedziale 10 – 25°C. Nie zalecane jest stosowanie chwastoxu, kiedy temperatura spada nocą poniżej 5 stopni.

Jakie są zalety stosowania chwastoxu?

Bardzo ważny jest fakt, że środek ten może być stosowany praktycznie we wszystkich zbożach ozimych i jarych. Także jest to dość uniwersalny preparat. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność, ale również dlatego, że jest to środek bezpieczny dla zbóż. Istotne jest to, że chwastox działa szybko, dzięki czemu sprawnie pozbędziemy się niechcianych roślin.

Jakie chwasty są odporne, a jakie nie?

Chwasty możemy podzielić na trzy podstawowe grupy – te, które są najbardziej wrażliwe na działanie preparatu, średnio wrażliwe i odporne. Do roślin, które są najskuteczniej zwalczane należy na przykład komosa biała, dymnica pospolita, tasznik pospolity oraz tobołki polne.

Jeśli chodzi o chwasty, które są trochę mniej podatne na działanie preparatu, to możemy tutaj wymienić gwiazdnicę pospolitą oraz rdest powojowaty.

Ostatnią grupę, czyli chwasty najbardziej odporne na działanie tego środka, reprezentują takie rośliny jak bodziszek drobny, krzywoszyj polny, maruna bezwonna, a także przytulia czepna.

Musimy dobrze dobrać preparat do naszych roślin. Dlatego też warto zwrócić uwagę na jego skład i to, na jakie gatunki oddziałuje w sposób niekorzystny. Chwastox to środek na tyle uniwersalny i skuteczny, że może cieszyć się dużą popularnością.